W Polsce na cukrzycę choruje kilka milionów osób – zdiagnozowanych jest około 3 mln, ale lekarze szacują, że liczba chorych może być nawet dwukrotnie wyższa. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu cukrzyca to był wyrok dla chorego. Dzisiaj nowoczesne leki oraz technologie pozwalają znacznie wydłużyć życie chorych oraz poprawić jakość ich życia.

Insulina i jej rola w organizmie.

Każdy diabetyk doskonale wie, co to jest insulina. O tym co to jest oraz jakie są mechanizmy działania insuliny, powinni wiedzieć wszyscy – profilaktyka jest najlepszą metodą uniknięcia cukrzycy typu 2.

Insulinę produkują wysepki Langerhansa rozmieszczone w trzustce. Zadaniem tego hormonu jest wspomaganie rozpadu cukrów oraz niektórych tłuszczów. Insulina powoduje wnikanie cukrów w głąb komórek. Jeśli trzustka produkuje za mało insuliny, to we krwi zwiększa się poziom glukozy. Jeśli stan ten utrzymuje się długo, może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w funkcjonowaniu licznych, ważnych organów i ostatecznie zakończyć się śmiercią pacjenta.

Ratunkiem dla diabetyków cierpiących na zbyt małą ilość insuliny jest podawanie jej w formie zastrzyków. W przypadku cukrzycy szybko rozpoznanej i zdiagnozowanej dawki są niewielkie i z reguły jedna iniekcja na dobę wystarczy, aby utrzymać poziom insuliny na odpowiednim poziomie. Należy wyposażyć się w sensory ciągłego monitoringu Enlite firmy Medtronic.

Pompa insulinowa na ratunek ciężko chorym

Przy cukrzycy chwiejnej, gdy poziom glukozy ulega częstym zmianom w ciągu doby (szczególnie po posiłkach i na skutek wysiłku fizycznego) stosuje się nowoczesne urządzenia – pompy insulinowe.
Pompy wykorzystuje się u dzieci, sportowców, ludzi aktywnych często podróżujących. W zależności od potrzeb mogą one aplikować insulinę kilka razy w ciągu doby, poprzedzając aplikację pomiarem i dobraniem dawki, albo mogą być zaprogramowane na nawet kilkaset mikrodawek – aplikacja mikrodawki co trzy minuty daje łącznie 480 dawek na dobę.