Shishapangma - wszystko o ośmiotysięczniku Sziszapangma!

Wyprawa w himalaje

 

Wybrać się na drugi koniec świata, aby zobaczyć Himalaje, można z trzech powodów. Pierwszy to chęć ujrzenia z daleka tych niesamowitych gór i możliwość podziwiania Mount Everestu, czyli najwyższej góry świata. Drugim powodem jest trekking w Himalajach. Trekking przeznaczony jest dla wszystkich osób, kochających góry, jednak w bardziej przyziemnej formie. W trekkingu nie ma obawy o ludzkie życie tak jak ma to miejsce w przypadku wspinaczki. Właśnie wspinaczka to trzeci powód dla którego warto wybrać się w Himalaje. Jednak jeśli chcemy zdobyć szczyty Himalajów, musimy być do tego bardzo dobrze przygotowani, zarówno pod względem kondycji fizycznej, zdrowia, umiejętności i sprzętu. Wykonanie badań lekarskich, w szczególności wydolnościowych (serce i płuca) powinno być uwieńczeniem naszych długich przygotowań i potwierdzeniem że jesteśmy w stu procentach przygotowani do tak ciężkiej i wymagającej wyprawy. Tylko prawdziwi alpiniści, którzy już nie raz zdobywali górskie szczyty w innych rejonach świata, poradzą sobie z wejściem na szczyty Himalajów. Jeśli do nich nie należymy warto wybrać się na trekking. Przeżyjemy prawdziwą przygodę i zyskamy możliwość zobaczenia takich szczytów jak Mount Everest, Annapurna czy Sziszapangma.

Wybierając się w Himalaje warto pamiętać o zapoznaniu się z lokalnymi regulaminammi dotyczącymi wspinaczki. I tak przykładowo regulamin Mount Everestu prezentuje się następująco:
1. Korzystanie z łączności radiowej jest dozwolone, trzeba jednak przekazać jeden odbiornik reprezentantom Państowym, aby mogli słyszeć rozmowy alpinistów,
2. Do dnia 10 maja każdego roku zakazane jest używanie telefonów satelitarnych oraz Rbgan,
3. Do dnia 10 maja nie wolno też korzystać z aparatów fotograficznych i kamer,
4. Do dnia 10 maja zabronione jest wspinanie się powyżej obozu drugiego, chociaż lokalni Szerpowie mogą oczywiście montować poręczówki, ale jedynie między godzinami 6 i 18,
5. W Gorak Shep znajduje się posterunek, na którym wszyscy trekkersi będą zobowiązani każdorazowo pozostawić aparaty fotograficzne.