Shishapangma - wszystko o ośmiotysięczniku Sziszapangma!

Wyprawa w Himalaje od A do Z

 
Himalaje potrzebują małego wprowadzenia. Jest to wielkie pasmo górskie, które budzi całkowicie przeciwstawne uczucia - z jednej strony strach i dreszcz emocji, z drugiej zaś szybko wywołuje uczucie dziwnego spokoju. Turystyka w Himalajach to bez wątpienia wspaniałe doświadczenie. Podróże i trekking w rejonie Himalajów, wiążą się bezpośrednio z kontaktem z tym pięknym krajem, jak i jego mieszkańcami, a to dodatkowo pomaga zdobyć uznanie środowisk górskich.
Przemierzając Wielkie Himalajów postarajmy się docenić ogrom różnorodności geograficznej - od zielonych, zalesionych dolin i tropikalnych dżungli Arunachal (mających niesamowitą dzikość), poprzez łąki kwitnące blaskiem rzadkich storczyków, aż do nierównego terenu Trans Himalajach, który rozciąga się na obszarze płaskowyżu tybetańskiego. Zapomnij o problemach codziennośic, zanurz się w urokach Himalajskich takich jak trekking, rafting, narciarstwo, wspinaczka i wiele innych.
Zanim wybierzemy się zdobywać ośmiotysięczniki, powinniśmy wiedzieć co nieco na temat Himalajów. Przede wszystkim warto sobie odpowiedzieć na pytanie co chcemy osiągnąć wyruszając na taką wyprawę, czy ma to być ciekawa podróż pełna niezapomnianych wspomnieć, czy mordercza trasa na am szczyt, aby udowodnić sobie i innym, że jesteśmy wstanie osiągnąć to co niemożliwe? Pierwszy rodzaj wyprawy organizowany jest przez specjalne biura podróży. Organizują one trekkingi u podnóża ośmiotysięczników. Najczęściej jest to Annapurna, jednak możemy wybrać się także na trekking wokół Sziszapangmy, czy nawet Mount Everestu. Na taką wyprawę należy wziąć bagaż nie cięższy niż 15 kilogramów, ponieważ tylko tyle uniosą nasi tragarze. Nie zapomnijmy wziąć ciepłych, a także sportowych rzeczy. Ważny jest puchowy śpiwór, czy apteczka dość obszernie wyposażona. Wielu cennych rad z pewnością udzieli nam biuro podróży. Drugą wyprawę będziemy musieli zorganizować samodzielnie, a na początku najlepiej wybrać najniższy ośmiotysięcznik czyli Sziszapangmę.