Shishapangma - wszystko o ośmiotysięczniku Sziszapangma!

Wszystko o himalajach

 

Himalaya, lub nazywane też często zwyczajowo jako Himalaje, to pasmo górskie zlokalizowane bezpośrednio na północ od subkontynentu indyjskiego. Co za tym idzie, pojęcie to może również odnosić się do ogromnego masywu górskiego, który dodatkowo obejmuje obszary Karakorum i Hindukuszu, a także inne mniejsze rejony, rozciągające się od Knot Pamir. Niektóre z największych na świecie systemów rzecznych pojawiają się w Himalajach, zaś miejsce, w którym mają spływy jest domem dla niemalże 3 miliardów ludzi (czyli prawie połowy ziemskiej populacji), znajdujących się aż w 18 krajach. Himalaje miały ogromny wpływ na kulturę Azji Południowej - wielu z himalajskich szczytów jest świętych w religiach takich jak hinduizm, buddyzm oraz sikhizmu.

Jeśli interesujemy się górami, lubimy po nich chodzić, a nawet wspinać, powinniśmy wiedzieć wszystko, na temat górskiego raju, czyli Himalajach. Kiedy już Beskidy staną się dla nas za niskie, wybieramy się w Tatry, po Tatrach przychodzi czas na Alpy, a potem droga wolna do Himalai. Oczywiście zanim uda nam się osiągnąć perfekcjonizm we wspinaczce wysokogórskiej z pewnością minie sporo czasu. Jednak jeśli naprawdę kochamy góry to i tak kiedyś staniemy u podnóża Himalajów. Warto więc dowiedzieć się na ich temat czegoś więcej. Każdy chyba wie, że najwyższym szczytem górskich jest Mount Everest, który umiejscowiony jest właśnie w Himalajach. Natomiast nie każdy wie, że najniższym ośmiotysięcznikiem, znajdującym się w Himalajach jest Sziszapangma. Góra ta zrobiła się sławna po filmie „Siedem lat w Tybecie”. Himalaje umiejscowione są na terenie kilku państw. Przede wszystkim w Chinach, a konkretnie w Tybecie, Pakistanie, Bhutanie, Nepalu, a nawet w Indiach. W Himalaje można wybrać się nie tylko na wspinaczkę, ale także na trekking.

Himalaje jako pasmo górskie stwarzają swym masywem zauważalną granicę klimatyczną. W praktyce oznacza to, że południowa część szczytów górskich znajduje się pod bezpośrednim wpływem oddziaływania wiatrów monsunowych. Ponadto, w okresie letnim występują tam bardzo obfite opady deszczu. Dla odmiany północne stoki Himalajów znajdują się w nieco odmiennej strefie wpływów klimatu zwrotnikowego, który jest jednocześnie suchy i chłodny.