Shishapangma - wszystko o ośmiotysięczniku Sziszapangma!

W internecie znajdziemy wiele informacji o górach

 
W sieci znaleźć możemy liczne informacje odnośnie tego jak właściwie przygotować się do wyprawy na ośmiotysięcznik. Znajdziemy też informacje logistyczne, oraz techniczne jak taką wyprawę zorganizować. Oprócz kosztów związanych z ubezpieczeniami medycznymi, ekwipunkiem i wizami pojawia się kolejna opłata, o której z pewnością wiele osób nie wie. Okazuje się, że istnieją opłaty za wspinaczkę na tak wysokie szczyty, co więcej niestety nie należą do najniższych. I tak w przeciwieństwie do Nepalu, gdzie płacisz się jedynie jednorazową opłatę za wejścia na ośmiotysięczniki w tym przypadku z racji tego, że Tybet podlega Chinom należy się spodziewać opłat znacznie wyższych. Łącznie należy zapłacić około 3000 dolarów za zezwolenia oraz dodatkowe koszty wymienione poniżej. Trzeba również pracować z CTMA (Chińsko-Tybetańska Organizacja do spraw Wspinaczki). Organizacja ta jest odpowiedzialna za wszystkie pozwolenia, jeepy i inne środki transportu, hotele, a także inne sprawy organizacyjne w Tybecie.

Ponadto, można spodziewać się niektórych lub wszystkie z następujących kosztów:
Asystenci wspinaczkowi:
Klasa A = 2600 dolarów (USD) każda osoba
Klasa B = 2100 dolarów (USD) każda osoba
Ceny nie zawierają premii za wejście na sam szczyt, która wynosi co najmniej 200 dolarów

Nepalscy pomocnicy:
Klasa A = 3500 dolarów (USD) każda osoba
Klasa B = 3000 dolarów (USD) każda osoba
Podobnie jak w przypadku asystentów, również i te ceny nie zawierają premii za szczyt, która równa się kwocie co najmniej 200 dolarów

Dzisiaj współcześni alpiniści używają jak najlepszego sprzętu ale nie chodzi tylko o sam sprzęt do wchodzenia na góry. Dzisiejsza grupa alpinistów znajduje się także na stronach internetowych w sieci, gdzie tworzą oni grupki które pozwalają innym ludziom na przeczytanie tego co oni doświadczyli w trakcie wchodzenia na Sziszapangmę w himalajach. Wiele osób czytając takie relacje będzie zaskoczona jak można sobie poradzić z trudnościami losu no i złą pogodą która jest tam praktycznie cały czas. Nic więc dziwnego że pobyt w Himalajach niektórzy uznają za absurdalny, jednak ludzie którzy chociaż raz weszli na te 14 najwyższych szczytów mogą z całą pewnością cieszyć się z tego że była to ich najlepsza przygoda w całym ich życiu. Co więcej w sieci możemy w każdej chwili znaleźć także informację na temat innych gór oraz szczytów. Warto jednak zawsze skupić w pełni uwagę na tym o w rzeczywistości dają nam te informacje, mogą być one pomocne dla osoby która dopiero zaczyna to hobby.