Shishapangma - wszystko o ośmiotysięczniku Sziszapangma!

Szczepienia, wizy, bagaż – czyli wszystko o trekkingu w Himalajach

 
Jeśli chcielibyśmy na własne oczy zobaczyć takie górskie szczyty jak Mount Everest, K2, Annapurna czy Sziszapangma i kochamy góry, koniecznie powinniśmy wybrać się na trekking u podnóża jednej z gór. Widoki jakie tam zobaczymy będą niezapomniane, a cała wyprawa, może być czymś co przytrafia się w życiu tylko raz. Na taką wyprawę, najlepiej wybrać się z doświadczonym w takich wyprawach biurem podróży. Pamiętajmy, że to podróż prawie na drugi koniec świata i będziemy potrzebować wielu rzeczy. Przede wszystkim wiza. Zdobędziemy ją przy wjeździe, jednak niezbędne będą do tego zdjęcia. Bardzo często wymagane jest również pozwolenie na trekking. W podręcznej apteczce powinno znaleźć się coś na poważniejszą chorobę jak angina, ale także na biegunkę. Z powodu innej flory bakteryjnej w wodzie może się ona zdarzyć. Zaleca się szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, jednak nie są one oficjalnie wymagane. Nie zapomnijmy zabrać ze sobą także kremu z bardzo wysokim filtrem, a także okularów słonecznych.
Oficjalne wymogi i zalecenia odnośnie viz prezentują się następująco: wszystkie narodowości muszą uzyskać wizę do Nepalu! Jest możliwe, aby obywatele Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej, Australii, Kanady i USA otrzymali wizy w momencie przyjazdu, jednak w przypadku odmowy wydania wizy w porcie lotniczym nie będzie możliwości kontynuacji podróży, jest to więc decyzja na własną odpowiedzialność.
Aby otrzymać wizę po przylocie będzie potrzebny paszport ważny co najmniej 6 miesięcy, a także przynajmniej 2 zdjęcia paszportowe oraz uiszczenie opłaty wizowej w wysokości około USD 50 - 80 dolarów w gotówce. Aby uzyskać obecne koszty wizowe warto zwrócić się przed wyjazdem do nepalskiej ambasady. Warto pamiętać, że jest też podatek za wyjazd do Nepalu, uiszczany w Kathmandu na lotnisku w wysokości około 22 dolarów. Należy pamiętać, że niektóre wycieczki np. Hiighlights Lhasy odwiedzają Nepal dwukrotnie, a więc całkowita opłata będzie wynosiła około 44 dolarów. Należy też pamiętać, że wymogi wizowe mogą ulec zmianie w każdym momencie, a zamówienie wizy jest obowiązkiem podróżnego. Należy z odpowiednim wyprzedzeniem wypełnić i odesłać formularz rezerwacji, ponieważ będziemy musieli w nim podać numer paszportu, datę urodzenia dla wszystkich zezwoleń i lotów wewnętrznych.