Shishapangma - wszystko o ośmiotysięczniku Sziszapangma!

Himalaje zdobyte przez człowieka

 
Nie ma takiej góry na którą nie wlazł by człowiek to chyba bardzo oczywista i jasna sprawa po przecież dzisiaj nikt nie mógłby się pochwalić swoimi osiągnięciami gdyby nie lata doświadczenia zdobywanego na mniejszych górach. Tak właśnie to człowiek tworzył historię, w momencie zdobycia najwyższego masywu górskiego takiego jakim na pewno są Himalaje można to bardzo łatwo wyróżnić, zwłaszcza jeśli popatrzymy na karty historii które z pewnością są dla nas bardzo ciekawe. Wyprawy na tak ważne szczyty zawsze były organizowane wiosną lub jesienią Zimą wspinaczki bywały bardzo trudne i niebezpieczne ale na pewno Polacy którzy maja wkład w wielkie zdobycia szczytów nie muszą się w żaden sposób bać. Tacy Polacy jak Jerzy Kukuczka, czy też Piotr Pustelnik zdobyli wszystkie najważniejsze ośmiotysięczniki w historii. Przez to stali się oni jednocześnie Najwybitniejszymi Himalaistami w naszej historii, co sprawiło że czas zdobywania najważniejszych szczytów na świecie był nam bardzo pomocny.

Dnia 30 września 2011 roku po południu (w okolicach godziny 14 lokalnego czasu - czyli o 5 rano naszego czasu) himalaiści z Polski, w składzie: Adam Bielecki, Tomasz Wolfart oraz Artur Hajzer dokonali niesamowitego na skalę światoą osiągnięcia - udało im się zdobyć piaty szczyt świata, czyli górę Makalu w Himalajach o imponującej wysokości 8463 m. Jest to oczywiście potwierdzona informacja (potwierdził ją sam Nimgma Sherpa we własnej osobie, czyli przewodniczący nepalskiej agencji, organizatora polskiej wyprawy - "Seven Summit"). Cała ekspedycja liczyła osiem osób, natomiast jej przewodniczącym był Polak Artur Hajzer. Ekipa wyruszyła do Nepalu już 20 sierpnia, natomiast na samą wspinaczkę dali sobie czas do ostatnich dni października (warunki pogodowe są wtedy jeszcze sprzyjające, choć wcale nie łatwe). Osoby z polskiej drużyny to między innymi Adam Ciućka, Tomasz Chwastek, Kacper Tekieli oraz Marek Stańczak. Niestety, z powodu problemów ze zdrowiem w wyprawie nie uczestniczył u musiał wcześniej do kraju powrócić Jacek Groń.

Wyczyn naszych polskich alpinistów to pierwsze od bagatela dwudziestu czterech lat wejście na ten szczyt, a także piąte wejście Polaków na Makalu bez użycia aparatów tlenowych. Makalu, czyli piąty najwyższy szczyt świata znajduje się w paśmie Himalajskim i jest oddalony od najwyższej góry świata o około 20 kilometrów. Zdobyty został po raz pierwszy w maju 1955 przez parę Francuzów, od tamtego czasu szczyt gościł niemalże dwustu alpinistów, a liczba ta stale rośnie. W grupie tej znajduje sie siedmiu Polaków, warto wspomnieć także o Ryszardzie Kołakowskim, którego zejście z tego szczytu skończyło się niestety tragicznie. Dowodzi to po raz kolejny, że właściwe przygotowanie i zabezpieczenie jest nieocenione w takich sytuacjach.